Track teams survive cold, wind at Lennox

Track teams survive cold, wind at Lennox By Jim Prosser Highlighted by the first place �time tie� in the 100 meter dash by Elly Kjose; first in the 3200 meter run (13:16:7) by Kathy Plate; and the winning 4 x 100 relay team, the VHS girls track team demonstrated their ability to overcome the elements at the April 22 Lennox Booster Club Qualifier track meet.

Kjose�s 12.8 second performance �qualified� her to participate at the South Dakota State Track and Field Meet. Other placers for the girls were: 3200 meter run � fifth, Beth Pier, seventh, Emily Pier;

1600 meter run � seventh, Natalie Tuetken;

100 meter hurdles � sixth, Salina Dunkeson;

300 meter hurdles � fourth, Jacy Henderson;

Triple jump � fourth, Laura Burcham;

Shot put � fourth, Sarah Mollett;

400 meter relay � first, (Elly Kjose, Laura Burcham, Jackie Powell, and Kelly Peterson);

4 x 200 relay � fifth, (Kjose, Burcham, Henderson, Peterson);

3200 meter relay � second, (Plate, Beth Pier, Molly Meyers and Michelle Rasmussen); Medley relay (200 meter, 200 meter, 400 meter, 800 meter) � fourth, (Kayla Larson, Carey Engstrom, Ashley Nelson, and Nicole Viet.

Note: In the 100 meter dash, a dead heat finish picked Kjose third � but all three were timed at 12.8!

The boys team was faced with the same weather conditions (temperature of 40 degrees, winds northwest at 30+ miles per hour) but the distance runners persevered and came up with stellar performances.

Tim Broderson won the discus with a 137'1" throw, Derrick Brown placed in the long and triple jumps, and �sophs� Josh Kyte and Dan Tolsma cleared the 300 meter hurdles without mishap, finishing seventh and eighth.

Brown was second in the broad jump and fifth in the triple jump (in spite of an injury during the competition.) The other results were: 400 meter dash � sixth, Adam Bremer;

800 meter run � second, third and sixth, Jordan Thompson, Darryl Neufeld, and Elliot Hasse in order;

1600 meter run � third, Neufield;

3200 meter run � second, third and fourth, Eric Dehner,

Zeb Lang and John Ring;

4 x 200 relay � seventh, (Dan Tolsma, Kris Hoffman, Tyler Vacek and Thad Roche);

1600 meter relay � seventh, (Broderson, Kyte, Bremer and Thompson).

Considering the weather and

the quality of the teams participating, coaches McGuire and Bergland were satisfied with the final results.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>