Area Hershey Track Meet results announced

Area Hershey Track Meet results announced Vermillion Parks and Recreation announces the area Hershey Track Meet results from Friday, May 21.

9-10 year old girls

50 meter dash: 1, Sarah Rasmussen, 8.94; 2, Anna Erickson, 9.22; 3, Bethany Sand, 9.87; 4, Bailey Gertsma, 10.41.

100 meter dash: 1, Mary Nebelsick, 16.18; 2, Sarah Rasmussen, 16.35; 3, Shannon Robinet, 17.16; 4, Bethany Sand, 17.28.

200 meter dash: 1, Shannon Robinet, 39.4; 2, Linley McInerney, 39.5.

400 meter dash: 1, Linley McInerney, 1:33.3.

Long jump: 1, Sarah Rasmussen, 5-7; 2, Stephanie Taylor, 5-5.

Softball throw: 1, Anna Erickson, 65-4; 2, Shannon Robinet, 47-11; 3, Bethany Sand, 36-7.

11-12 year old girls

100 meter dash: 1, Crystal Coakley, 14.75; 2, Annie Carlson, 14.91; 3, Maggie Thorne, 15.0; 4, Laura Aga, 15.05; 5, Stephanie Taylor, 18.65.

200 meter dash: 1, Ariel Hofman, 32.5; 2, Crystal Coakley, 33.9; 3, Kimberly Baker, 41.0.

400 meter dash: 1, Laura Aga, 1:17.4; 2, Maggie Thorne, 1:18.6; 3, Morgan Brooks, 1:21.1; 4, Amber Kitto, 1:28.6; 5, Kimblerly Baker, 1:29.3.

800 meter run: 1, Morgan Brooks, 2:54.8; 2, Amber Kitto, 2:56.1; 3, Annie Roche, 3:27.94.

Long jump: 1, Annie Carlson, 6-7; 2, Crystal Coakley, 6-3; 3, Ariel Hofman, 6-2; 4, Laura Aga, 5-9; 5 Annie Roche, 5-8.

Softball throw: 1, Annie Carlson, 110-10; 2, Morgan Brooks, 89-8; 3, Amber Kitto, 85-4; 4, Emily Houska, 56-5, Kimberly Baker, 50-4.

13-14 year old girls

100 meter dash: Sarah Plate, 16.50.

200 meter dash: Sarah Plate, 34.9.

Long jump: Sarah Plate, 5-5.

9-10 year old boys

50 meter dash: 1, Daniel Storm, 8.34; 2, Matthew Nelson, 8.44; 3, Casey Carlson, 8.66; 4, Tony Hubert, 9.25.

100 meter dash: 1, Ryan O'Connor, 15.72; 2, Jordan Boots, 15.97; 3, Alex Schaack, 16.06; 4, Daniel Storm, 16.08.

200 meter dash: 1, Ryan O'Connor, 36.8; 2, Casey Carlson, 37.8.

400 meter dash: 1, Alex Schaack, 1:23.4; 2, Jordan Boots, 1:23.8.

Long jump: 1, Jordan Boots, 6-1 1/2; 2, Casey Carlson, 5-10 1/2; 3, Tony Hubert, 5-6 1/2; 4, Matthew Nelson, 5-6.

Softball throw: 1, Ryan O'Connor, 97-10; 2, Alex Schaack, 88-11; 3, Daniel Storm, 88-4, Jordan Heesch, 52-6.

11-12 year old boys

Long jump: 1, Kyle Hubert, 6-11; 2, Daschle Larsen, 6-5; 3, Michael Nebelsick, 6-2; 4, Jeff Donnelly, 6-5, Peter Moreau, 4-11.

400 meter dash: 1, Danny Redlin, 1:12.9; 2, Michael Nebelsick, 1:14.4; 3, Andrew Manning, 1:17.9; 4, Michael Preszler, 1:18.

4×100 meter relay: 1, Elk Point, Larsen, Nebelsick, Erickson, McInerney, 1:02.3; 2, Vermillion, Preszler, Hubert, Donnelly, Redlin, 1:04.2.

Softball throw: 1, Sam McInerney, 137-2; 2, Jonathan Langlois, 111-10; 3, Jordan Anderson, 111-9; 4, Nick Erickson, 101-10.

100 meter dash: 1, Jordan Anderson, 14.97; 2, Jonathan Langlois, 15.72.

200 meter dash: 1, Daschle Larsen, 31.2; 2, Nick Erickson, 32.6; 3, Jonathan Langlois, 33.2; 4, Sam McInerney, 33.5; 5, Jeff Donnelly, 34.4.

800 meter run: 1, Andrew Manning, 2:52.72.

13-14 year old boys

100 meter dash: 1, Quincy Christi, 12.63; 2, Michael Clark, 12.94; 3, Jake Donnelly, 13.56.

Long jump: 1, Quincy Christi, 7-7 1/2; 2, Jake Donnelly, 7-1 1/2.

200 meter dash: 1, Quincy Christi, 26.8; 2, Michael Clark, 27.8; 3, Trevor Garrett, 29.6; 4, Jake Donnelly, 29.7; 5, Geng Wang, 29.9.

4×100 meter relay: 1, Vermillion, Garrett, Hasse, Wang, Clark, 58.1.

Softball throw: 1, Trevor Garrett, 150-4; 2, Michael Clark, 140-11.

The top two finishers from Vermillion, along with the top two finishers from area towns in each event, qualify for the State Hershey Track Meet on Saturday, July 10 at Howard Wood Track Field in Sioux Falls.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>