VMS Tanagers compete

VMS Tanagers compete By Jim Prosser No total team points were reported but eight middle schools from Alcester-Hudson, Canton, Elk Point-Jefferson, Harrisburg, Lennox, Tri-Valley, Vermillion and West Central brought a combined total of nearly 500 seventh- and eighth- grade boys and girls for an entertaining Canton Middle School Relays meet on Monday, April 26.

Vermillion results for the girls division seventh grade were: Shot put � second, Kayla Mollet, third, Tera Dehner;

Discus � fifth, Jessica Leffers;

High jump � third, Nicki Nelson;

Long jump � fourth, Erin Bergman;

200 meter dash � eighth, Heather Heine;

400 meter dash � sixth, Mollet;

1600 meter run � second, Kristin Kitto;

Relays: 4 x 100 meters � second, (Nelson, Brittany Gilkyson, Colette Joy, Bergman);

4 x 200 meters � second, (Nelson, Gilkyson, Bergman, Joy);

4 x 400 meters � fourth, (Gilkyson, Theresa Ring, Dehner, Mollet).

Eighth grade: Shot put � second, Dru Vankley;

Discus � third, Vankley; High jump � eighth, Nicki Mollet;

Long jump � first, Ashley Bjorkman;

100 meter hurdles � third, fourth and fifth, Lindsay Dunkeson, Brittany Sand, Dani Weydert, in order; Dashes: 100 meter � first, Jenna Gilkyson, seventh, Carly Bernard;

200 meter � third, Sand, seventh, Dunkeson;

400 meter � first, Tessa Tuetken, fifth, Mollet, eighth, Megan Bedard;

1800 meter run � second, Michelle Rasmussen, fifth, Meghan Griffith, sixth, Weydert;

1600 meter run � fourth, Morgan Hollingsworth, seventh, Emily Pier;

Relays: 4 x 100 meter � first, (Bernard, Molly Beeman, Tara Job, Gilkyson);

4 x 200 meter � first ( Bernard, Beeman, Mollet, Tuetken).

Boys division results for Vermillion�s eighth grade were: Shot put � seventh, Nick Olson;

High jump � first, Matt Varnes, fifth, Olson;

Long jump � first, Michael Buckanaga, third, Jeff Brevik; 100 meter hurdles � first, Buckanaga, fifth, Bart Miller; Dashes: 100 meter � third, Varnes, sixth, Brevik;

200 meter � second, Varnes, seventh, Brevik;

400 meter � fifth, Buckanaga;

800 meter run � sixth, John Brooks, seventh, Miller;

1600 meter, fifth, Brooks;

4 x 400 meter relay � second, (Miller, Buckanaga, Brevik, Varnes).

Seventh grade: Shot put � fifth, Trevor Garrett;

Discus � fourth, Kellen Cusick;

Long jump � third, Jared Burcham, seventh, Tyler Brown;

High jump � first, Brown, third, Paul Hugo;

Dashes: 100 meter � third, Mike Clark, fourth, Burcham, sixth, Garrett;

200 meter � third, Clark;

400 meter � eighth, Hugo;

4 x 100 meter relay � first, (Burcham, Garrett, Cusick, Clark).

The boys representing VMS Redbirds garnered 16 first, second and third place awards, and 32 places in all.

The girls duplicated the 16 first, second and third place awards, and 32 places as well!

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>