VMS track teams excel in triangular

VMS track teams excel in triangular By Jim Prosser The results of the Middle School Triangular at Beresford on April 3 have been located and there were many excellent performances by the Redbirds.

Seventh-grade girls

110 Hurdles � third, Stephanie Bliss, fourth, Kristin Kitto;

100 meter dash � first, Erin Bergman (14.65), second, Nicki Nelson, third, Bliss, fourth, Brittany Gilkyson, fifth, Colette Joy;

400 meter dash � second, Kayla Mollet;

800 meter run � first, Kitto,(2:52), second, Heather Heine, third, Theresa Ring; 1600 meter run � first, Kitto (6:46), third, Ring;

Medley relay � second, (Bliss, Ashley Hofer, Tera Dehner, Mollet);

Shot put � first, Mollet (21-1), second, Dehner, fifth, Jessica Leffers.

Seventh-grade boys

4 x 100 relay � first, (Jared Burcham, Trevor Garrett, Tyler Brown, Mike Clark, 55.28);

4 x 200 relay � first, (Burcham, Garrett, Cusick, Clark, 1:55.4);

800 meter run � third, Brown;

1600 meter run � fifth, Justin Manning;

Medley relay � third, (Paul Abourezk, Barry Peyton, Paul Hugo, Collin Prosser);

Discus � first, Kellen Cusick (94-3);

400 meter dash � second, Paul Hugo.

Eighth-grade girls

110 meter hurdles � first, Lindsey Dunkeson (17.62);

400 meter dash � second, Nicki Mollet;

800 meter run � first, Tessa Tuetken (2:44), second, Dani Weydert, fourth, Angie Rydell; 1600 meter run � first, Meghan Griffith (6:11), second, Morgan Hollingsworth, fifth, Emily Pier, sixth, Amritha Subramanian;

4 x 100 meter relay � first, ( Amanda Aga, Molly Beeman, Ashley Bjorkman, Dunkeson, 59.75);

4 x 200 meter relay � first, (Carly Bernard, Beeman, Tara Job, Jena Gilkyson, 2:03.53); Medley relay � first, ( Bernard, Job, J. Gilkyson, N. Mollet, 2:12.25);

Shot put � third, Dru Vankley, fifth, Katie McDonald;

Discus � first, Vankley (82-2), sixth, McDonald;

Long jump � second, Kaylie Heesch, third, Weydert, fourth, Bjorkman.

Eighth-grade boys

100 meter dash � first, Jeff Brevik (12,85), second, Matt Varnes;

400 meter dash � second, Michael Buckanaga;

800 meter run � fourth, Bart Miller;

Medley relay � second, (Brevik, Nick Thompson, Varnes, Buckagana);

Long jump � first, Brevik (17).

As I recall, the sun was shining and the wind was gusting to 25 mph from the south.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>