VAST hosts first swim meet June 10-11

VAST hosts first swim meet June 10-11 The Vermillion Area Swim Team hosted its first summer swim meet at the DakotaDome on June 10 and 11. In addition to VAST, there were swimmers from Yankton and Sioux Falls competing in the meet.

Results are:

Boys 6 and under

Taylor Jensen: first 50 free and 50 breast and second 50 back.

Girls 8 and under

Stacie Kjelden: sixth 50 back and 50 free.

Karissa Martin: first 200 free, 50 back, 50 breast and 100 breast; second in 50 free, 200 IM, 100 back and 100 free.

Erica Johnson: fifth 50 back; seventh 50 free.

Misato Tamura: eighth 50 back and 50 free.

Boys 8 and under

David Yarbrough: second 50 back; third 50 free.

Girls 9-10

Erin Rasmussen: first 100 free; 2nd 50 free and 50 back.

Miki Tamura: first 50 back, 50 free and 50 breast; second 100 free.

Brianna Arnett: second 50 breast; third 50 back, 50 free and 100 free.

Boys 9-10

Billy Kjelden: fifth 50 free; sixth 50 back.

Michael Morse: second 100 fly; third 50 free; fourth 50 back, 200 IM, 100 back, 50 breast and 100 free.

Matthew Morse: fourth 50 free; fifth 50 back, 200 IM, 100 back, 50 breast and 100 free.

Tony Jensen: first 200 IM, 100 fly, 100 free, 200 free, 50 breast, 100 breast, 100 back and 50 back.

Girls 11-12

Kara Rasmussen: fourth 50 back and 50 free; sixth 100 free.

Stephanie Morse: first 200 free; second 100 fly, 50 back, 100 breast, 400 free, 200 IM, 50 breast and 100 free.

Whitney Lawrence: first 100 breast; second 50 free and 200 free; third 400 free, 100 fly, 100 free and 200 IM.

Boys 11-12

Darren Martin: first 400 free; second 200 free, 200 IM and 100 back; third 50 back, 100 breast, 50 breast and 100 free.

Andrew Manning: first 50 free, 100 breast, 100 free, 100 fly, 50 back, 100 back, 50 breast and 200 IM.

Shawn Veitz: first 200 free; second 100 fly, 50 back, 100 breast, 50 free, 50 breast and 100 free.

Girls 13-14

Michelle Morse: first 200 free; second 200 IM; third 50 free, 400 free, 100 free and 100 fly.

Boys 13-14

Justin Manning: first 100 fly, 200 back, 100 breast, 50 free, 200 IM, 400 free, 1500 free and 200 breast.

Bryan Smith: first 200 free, 100 free; second 100 breast, 50 free, 400 free and 200 IM.

Boys 15-16

Ross Solberg: first 100 free, 1500 free, 200 free, 800 free, 100 fly, 200 IM, 200 back and 200 breast.

Tom Smith: first 100 breast and 200 IM; second 200 free, 100 fly, 1500 free, 200 breast, 400 free and 200 back.

Girls 15-16

Nichole Veitz: first 200 back, 100 breast, 1500 free and 200 breast; second 200 free, 100 fly, 200 IM and 100 free.

Boys 17-18

Dustin Tomhave: first 100 breast and 200 breast; second 200 free, 100 fly, 50 free, 400 free, 200 IM and 100 free.

Mike Veitz: first 1500 free, 400 free, 200 free, 100 free, 50 free, 200 back and 200 IM; second 100 breast.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>