VAST competes in several area meets

VAST competes in several area meets The Vermillion Area Swim Team, under the direction of Head Coach Ron Allen, has been busy the past month competing in several area meets. Results are as follows:

Brookings meet June 3-4

8 and under girls:

Karissa Martin � second in 100 fly, 50 back, 100 breast, 200 free, 50 fly, 100 back, 100 free; third in 200 IM, 50 breast, 50 free.

Staci Kjelden � 14th in 50 free; 18th in 50 back.

8 and under boys:

Taylor Jensen � 11th in 50 back, 50 free.

Boys 9-10:

Billy Kjelden � 17th in 50 back; 15th in 50 free.

Tony Jensen � First in 200 IM, 100 fly, 50 back, 100 breast, 50 free.

Boys 11-12:

Darren Martin � fourth in 100 breast, 200 free, 400 free, 100 free; fifth in 200 IM, 100 fly, 50 free, 100 back; sixth in 50 breast, 50 fly.

Andrew Manning�� second in 400 IM; third in 200 breast, 400 free, 200 free, 50 fly, 100 free; third in 100 breast, 50 breast, 100 back, 400 free.

Boys 13-14:

Justin Manning � second in 400 IM; third in 200 breast, 400 free, 200 free, 100 fly, 200 back, 100 free; fourth in 200 back, 100 breast, 100 fly; fifth in 50 free.

Yankton meet June 23-25

Girls 8 and under:

Staci Kjelden � third in 100 back; fifth in 100 free; ninth in 50 breast.

Katrina Collins � eighth in 100 back and 100 free.

Boys 8 and under:

Taylor Jensen � ninth in 100 free; 10th in 50 breast, 50 fly.

Girls 9-10:

Karissa Martin � fourth in 200 IM; fifth in 100 back; sixth in 100 free; seventh in 50 fly; 12th in 50 breast.

Erin Rasmussen � seventh in 200 IM; 15th in 50 breast; 13th in 100 free.

Emma Bauer � eighth in 50 fly; 10th in 50 breast; 13th in 100 free.

Boys 9-10:

Tony Jensen � First in 200 IM, 50 breast, 50 fly, 100 free; second in 100 back.

Girls 11-12:

Tessa Bauer � eighth in 400 free; 10th in 200 IM; 12th in 100 back.

Kara Rasmussen � 22nd in 200 IM; 32nd in 100 breast; 33rd in 50 breast; 34th in 50 fly; 35th in 100 free.

Boys 11-12:

Andrew Manning � second in 200 IM, 100 back, 100 free; third in 400 free, 50 breast; fourth in 50 fly.

Darren Martin � fourth in 100 back; fifth in 50 breast; sixth in 200 IM, 400 free, 100 free; seventh in 50 fly.

Girls 13-14:

Lori Pokela � ninth in 200 back; 11th in 200 IM, 100 fly; 15th in 400 free; 16th in 100 breast.

Whitney Lawrence � 8th in 800 free, 100 breast; 14th in 400 free; 15th in 100 free.

Boys 13-14:

Bryan Smith � second in 100 breast; third in 100 free, 200 IM; fourth in 100 fly, 400 free.

Justin Manning � first in 100 free; second in 800 free, 400 free; third in 200 back, 100 fly.

Boys 17-18:

Dustin Tomhave � second in 400 free, 100 free, 800 free; third in 200 IM, 100 free.

Mike Veitz � first in 800 free, 200 back, 100 free, 400 free.

Relays consisted of:

Second � mixed 9-10 � Erin Rasmussen, Emma Bauer, Tony Jensen and Karissa Martin.

Fifth � mixed 11-12 � Darren Martin, Tessa Bauer, A.J. Manning and Kara Rasmussen.

13 and over � Dustin Tomhave, Justin Manning, Mike Veitz and Whitney Lawrence.

Upcoming swim meets that the Vipers will be attending are South Sioux City July 8-9 and the Snow Fox Invitational in Sioux Falls on July 14-16.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>