Vermillion swim team competes in Brookings

Vermillion swim team competes in Brookings Seventeen members of the Vermillion Area Swim Team competed in the Brookings Invitational meet at South Dakota State University, on Nov. 11 and 12.

A total of 14 area teams participated. Each student was allowed to compete in up to 10 individual events. A total of 306 students swam in 2,325 entries.

Individual overall high point trophy ribbons were presented in each age group to VAST swimmers: Taylor Jensen fifth, Tony Jensen first, A.J. Manning third, Shawn Veitz fourth, Darren Martin fifth, Melaney Porter second, Justin Manning first, Nicole Veitz second.

Coach Shad Durham posted the following results and ribbons for the VAST members:

Girls 8 and Under

Staci Kjelden � 16th 100 IM, 15th 25 back, 19th 50 breast, 17th 50 free, 14th 50 back, 19th 25 breast, 20th 25 free.

Abby Safar � (unattached) 18th 100 IM, 12th 50 fly, 25th in 25 back, 18th 50 free, 14th 25 fly, 18th 50 back, 27th 25 breast, 18th 25 free.

Boys 8 and Under

Taylor Jensen � fourth 100 IM, sixth 50 fly, 14th 25 back, fifth 50 breast, 16th 50 free, fourth 200 free, fourth 25 fly, 11th 50 back, fifth 25 breast, 14th 25 free.

Girls 10 and Under

Katrina Collins � 41st 50 back, 35th 200 free, 31st 50 fly, 35th 50 free.

Karissa Martin � 10th in 100 IM, ninth 100 fly, ninth 50 back, ninth 100 back, ninth 100 breast, 12th 100 free, 10th 200 free, ninth 50 fly, eighth 50 breast, 12th 50 free.

Erin Rasmussen � 13th in 100 fly, 15th 50 back, 20th 100 free, 11th 200 free, 18th 50 fly, 16th 50 breast, 11th 50 free.

Sarah Thevdt � 36th 200 free.

Boys 10 and Under

Tony Jensen � first in 100 IM, first 100 fly, first 50 back, first 100 breast, first 100 free, first 200 free, first 50 fly, first 100 back, first 50 breast, first 50 free.

David Yarbrough � 15th 50 back, 15th 100 free, 11th 200 free, 12th 50 fly.

Girls 11 and 12

Kara Rasmussen � 30th in 50 back, 30th 100 free, 25th 200 free, 24th 100 back, 23rd 50 free.

Boys 11 and 12

A.J. Manning � fourth in 100 IM, second 50 back, second 100 breast, third 100 free, first 500 free, second 200 free, third 100 back, fourth 50 breast, second 50 free.

Darren Martin � sixth in 100 IM, fourth 100 fly, fifth 100 breast, fourth 100 free, third 100 free, third 200 free, seventh 50 fly, fifth 100 back, fifth 50 breast, third 50 free.

Shawn Veitz � third in 100 IM, third 100 fly, fifth 50 back, third 100 breast, second 100 free, fourth 200 free, fourth 50 fly, fourth 100 back, third 50 breast, third 50 free.

Girls 13 and 14

Melaney Porter � (unattached) fourth in 200 IM, second 200 fly, fourth 100 back, seventh 200 breast, sixth 100 free, first 100 fly, fourth 200 back, ninth 100 breast, third 50 free.

Whitney Lawrence � 14th in 200 IM, 15th 100 back, sixth 200 breast, 19th 100 free, 15th 200 free, 12th 100 fly, fifth 100 breast, 19th 50 free.

Boys 13 and 14

Justin Manning � first in 200 IM, second 100 back, second 200 breast, second 100 free, first 500 free, first 200 free, second 100 fly, third 200 back, second 100 breast, first 50 free.

Girls 15 and 16

Nicole Veitz � first in 200 IM, first 200 breast, first 100 free, third 500 free, first 200 free, first 100 breast, first 50 free.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>