USD Hy-Vee Open scheduled Jan. 26

USD Hy-Vee Open scheduled Jan. 26 The University of South Dakota track and field team will host the USD Hy-Vee Open on Saturday, Jan. 26 at the DakotaDome.

Events will begin at 9 a.m. The meet will feature track and field teams from Mount Marty, Dana, Cowley County Community College, Wayne State, Midland Lutheran, Dakota State, Dakota Wesleyan and Nebraska-Omaha.

A select few from the South Dakota track and field team will be participate in the Minnesota Gold Country Classic on the campus of the University of Minnesota. The meet will feature NCAA Division I teams including Minnesota, Iowa, Ohio State, Nevada-Las Vegas and Brigham Young. South Dakota State will also participate in the meet.

Schedule:

9 a.m. � Girls & Boys Shot Put; Girls & Boys Long Jump; Girls & Boys Pole Vault; Girls & Boys High Jump; Girls 60m Hurdles � prelim

9:05 a.m. � First Dakota Bank Women's 60m Hurdles.

9:15 a.m. � Boys 60m Hurdles � prelim.

9:25 a.m. � Coffee Cup Fuel Stop Men's 60m Hurdles.

9:35 a.m. � Girls 60m Dash � prelim.

9:40 a.m. � Culhane Broadcasting Women's 60m Dash.

9:50 a.m. � Boys 60m Dash � prelim.

10 a.m. Byron Bymers Men's 60m Dash � prelim; KSFY First Dakota News Womens Long Jump; Wells Fargo Women's Weight Throw; Bierschbauch Men's High Jump; Boys One Mile Run.

10:10 a.m. � Girls One Mile Run.

10:30 a.m. � Avery Brothers Women's 800m Run final.

10:40 a.m. � Hy-Vee Men's 800m Run final.

10:55 a.m. � Girls & Boys 400 final.

11 a.m. � Comfort Inn Women's Pole Vault; Women's Long Jump.

11:05 a.m. � First National Bank Women's 400m Dash final.

11:15 a.m. � Dick Sunde State Farm Insurance Men's 400m Dash final.

11:30 a.m. � Broadcaster Press Women's 3,000m Run; The Outfitter Men's Long Jump.

11:50 a.m. � Vance Thompson Vision Men's 3,000m Run.

Noon � Quality Motors Men's Shot Put; Brunick Furniture Women's High Jump; Sprint PCS Men's Pole Vault.

12:10 p.m. � TRACK PREPARATION.

12:30 p.m. � Girls 60m Hurdles � final.

12:35 p.m. � Women's 60m Hurdles � final.

12:40 p.m. � Boys 60m Hurdles � final.

12:45 p.m. � Men's 60m Hurdles � final.

12:55 p.m. � Howling Pack Women's One Mile Run.

1 p.m. � Rasmussen Motors Women's Triple Jump.

1:10 p.m. � Howling Pack Men's One Mile Run.

1:30 p.m. � Girls 60m Dash (final).

1:35 p.m. � Hy-Vee Women's 60m Dash (final).

1:40 p.m. � Boys 60m Dash (final).

1:45 p.m. � Byron Bymers Men's 60m Dash (final).

1:50 p.m. � Girls 800m Run (final).

1:55 p.m. � Boys 800m Run (final).

2 p.m. � Alkota Cleaning Systems Men's Triple Jump.

2:05 p.m. � Girls 4x400m Relay.

2:15 p.m. � Boys 4x400m Relay.

2:25 p.m. � Jones Food Center Women's 4x400m Relay.

2:40 p.m. � Travis Kasch Men's 4x400m Relay.

3:15 p.m. � Results.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>