VHS wrestlers participate in SC East Quad

VHS wrestlers participate in SC East Quad The Tanager wrestling team traveled to Sioux City Jan. 13 to participate in the Sioux City East Quad.

Results follow:

Vermillion 6

Elk-Point/Jefferson 73

103 � Tyler Chicoine (EPJ) WBF over Casey Carlson in 3:22.

112 � Kyle Hubert (V) WBF over Kyle Limoges in 0:57.

119 � Danny Hutcheson (EPJ) WBF over Ryan O'Connor in 0:16.

125 � Jacob Butrous (EPJ) won by forfeit.

130 � Andrew Trudeau (EPJ) WBF over Luke Heine in 2:59.

135 � Josh Butrous (EPJ) won by decision over Andy Hayner 6-5.

140 � Jay Gable (EPJ) won by major decision over Raleigh Tiahrt 15-6.

145 � EPJ won by forfeit.

152 � Josh Rupp (EPJ) WBF over Patrick Farrens in 1:02.

160 � Mark Donnelly (EPJ) won by forfeit.

171 � Taylor Forsling (EPJ) won by forfeit.

189 � Dallas Mitchell (EPJ) WBF over Jordan Anderson in 2:58.

215 � Jacob Limoges (EPJ) won by forfeit.

275 � Justin Kyte (EPJ) WBF over Harrison Hawley in 3:14.

Junior Varsity

Ex.� Nick Hutcheson (EPJ) WBF over J.R. Moore in 0:47.

Ex. � Nick Hutcheson (EPJ) WBF over Tony Hubert in 0:39.

125 � Andrew Eidem (V) WBF over Aaron Gill in 3:14.

Vermillion 24

Alcester-Hudson 55

103 � Carl Serck (AH) won by major decision over Casey Carlson 14-4.

112 � Kyle Hubert (V) won by forfeit.

119 � Ryan O'Connor (V) won by forfeit.

125 � Nathan Sigman (AH) WBF over Andrew Eidem in 5:06.

130 � Zach Debruin (AH) WBF over Luke Heine in 3:49.

135 � Kevin Sanford (AH) won by forfeit.

140 � James Bern (AH) won by decision over Raleigh Tiahrt 11-4.

145 � Chad Gray (AH) won by forfeit.

152 � Jordan Davelaar (AH) WBF over Patrick Farrens in 0:28.

160 � Dan Nabity (AH) won by forfeit.

171 � Jesse Nielson (AH) won by forfeit.

189 � Joran Anderson (V) WBF over Joe Kezar in 1:27.

215 � Alex Merrick (AH) won by forfeit.

275 � Harrison Hawley (V) won by forfeit.

Vermillion 12

SC East 69

103 � Miller (SCE) WBF over Casey Carlson in 1:35.

112 � Kyle Hubert (V) WBF over Sheehan in 1:20.

119 � Swick (SCE) WBF over Ryan O'Connor in 4:47.

125 � Stilwell (SCE) won by forfeit.

130 � Luke Heine (V) WBF over Lanning in 5:47.

135 � Wyant (SCE) won by forfeit.

140 � Macky (SCE) won by decision over Raleigh Tiahrt 6-2.

145 � Merchant (SCE) won by forfeit.

152 � Bell (SCE) WBF over Patrick Farrens in 0:48.

160 � Boyle (SCE) won by forfeit.

171 � Grau (SCE) won by forfeit.

189 � Anderson (SCE) WBF over Jordan Anderson in 5:46.

215 � Hamman (SCE) won by forfeit.

275 � Burger (SCE) WBF over Harrison Hawley in 1:13.

Junior Varsity

125 � Andrew Eidem (V) won by decision over Murphy 5-1.

"Tuesday night was one of those nights you wish you could take back," said Tanager coach Casey O'Connor. "As a team, we wrestled at our lowest level of the season. Every team has off nights, so we can ony improve from that performance.

"On a positive note, Kyle Hubert went undefeated on the night, improving his record to 16-2," he continued. "He picked up three pins on the night."

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>