Hubert places first in region wrestling; team earns fifth

Hubert places first in region wrestling; team earns fifth By Jim Prosser The Vermillion Tanager wrestlers came home with fifth place honors and seven wrestlers qualified for the state meet after the South Dakota Region 2A Wrestling Tournament Feb. 17-18 at Sioux Falls Lincoln High School.

Participating teams and their results were: 1. Yankton, 221; 2. Madison, 125.5; 3. West Central, 107.5; 4. Lennox, 103; 5. Vermillion, 100.5; 6. Sioux Falls Washington, 81; 7. Brandon Valley, 72; 8. Sioux Falls Lincoln, 50.

Vermillion state qualifiers and regional placings were: 112 � Ryan O�Connor, third; 119 � Tanner Mart, third; 125 � Kyle Hubert, first; 130 ��Andrew Eidem, fourth; 140 � Luke Heine, third; 189 � Jordan Anderson, third; 275 ��Harrison Hawley, fourth.

Individual results were:

Thursday, Feb. 17

First round

103 � Josh Jorgensen (Len) WBF over Chris Mart (Ver) in 0:45.

112 � Ryan O�Connor (Ver) WBF over Andrew Sogn (SFL) in 1:59.

119 ��Tanner Mart (Ver) WBF over E. Reistroffer (SFL) in 3:43.

125 � Kyle Hubert (Ver) received a bye.

130 � Andrew Eidem (Ver) WBF over Matt Ryan (SC) in 3:31.

135 � J.J. LaMie (Ver) WBF over Tim Earley (Len) in 1:32.

140 � Luke Heine (Ver) won by technical fall over Coty Alverson (Mad) 16-0.

160 � Tom Tripp (WC) WBF over Tony Kronaizl (Ver) in 3:27.

171 � Andy Johnson (Yan) WBF over Gerrit Heine (Ver) in 1:58.

189�� Jordan Anderson (Ver) received a bye.

215 � Josh Lynde (Yan) WBF over Josh Smock (Ver) in 1:49.

275 � Harrison Hawley (Ver) WBF over Tabor Martin (WC) in 2:13.

First round wrestlebacks

103 � Chris Mart (Ver) WBF over Kasey Uecker (BV).

160 � Tim Marlette (SFW) WBF over Tony Kronaizl (Ver) in 3:41.

171 � Nick Dreyer (Mad) WBF over Gerrit Heine (Ver) in 2:34.

215 � Josh Smock (Ver) received a bye.

Semi-finals

112 � Frank Reiter (SFW) WBF over Ryan O�Connor (Ver) in 4:00.

119 � Ryan Burton (Yan) won by decision over Tanner Mart (Ver) 7-4.

125 � Kyle Hubert (Ver) WBF over Seth Hodges (WC) in 1:28.

130 � John Atkins (Len) WBF over Andrew Eidem (Ver) in 0:52.

135 � Jake Sathe (Yan) won by decision over J.J. LaMie (Ver) 7-5.

140 � Jared Schrempp (Yan) won by decision over Luke Heine (Ver) 7-2.

189 � Jesse Ekeren (Yan) won by decision over Jordan Anderson (Ver) 3-2.

275 � Eric Boehm (SFL) WBF over Harrison Hawley (Ver) in 3:11.

Friday, Feb. 18

Second round

wrestlebacks

103 � Dylan Spader (SFW) WBF over Chris Mart (Ver) in 2:43.

112 � Ryan O�Connor (Ver) WBF over Jacob Rausch (Yan) in 4:35.

119 � Tanner Mart (Ver) WBF over Cody Lowe (WC) in 1:56.

130 � Andrew Eidem (Ver) WBF over Cole Dutcher (SFL) in 4:23.

140 � Luke Heine (Ver) WBF over Jared Ruud (BV) in 4:40.

189 � Jordan Anderson (Ver) won by decision over Brady Hansen (WC) 5-2.

215 � Charlie Butler (SFW) won by decision over Josh Smock (Ver) 9-2.

275 � Harrison Hawley (Ver) WBF over Nic Avinger (SFW) in 1:12.

Finals

112 � Ryan O�Connor (Ver) won by decision over Cody Miller (BV) 7-0.

119 � Tanner Mart (Ver) WBF over Josh LeMair (Mad) in 2:00.

125 � Kyle Hubert (Ver) won by decision over Nathan Smith (Yan) 8-5.

130 � Tanner Smith (Yan) won by decision over Andrew Eidem (Ver) 3-1.

140 � Luke Heine (Ver) won by decision over Justin Larson (SFW) 7-2.

189 � Jordan Anderson (Ver) won by decision over Danny Heirigs (Mad) 9-2.

275 � J.D. Reinicke (Mad) WBF over Harrison Hawley (Ver) in 4:43.

�This was an outstanding performance for our wrestlers,� said coach Casey O�Connor. �We knew going into the tournament that the first round on Friday would be crucial for our team. This round would determine which wrestlers would qualify for the state tournament.

�Our kids rose to the occasion and had a fantastic round,� he continued. �Out of the seven qualifiers, six will be returning wrestlers next year. We are certainly looking forward to the state tournament.�

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>