USD swimming & diving teams record 3-1 marks

USD swimming & diving teams record 3-1 marks
The South Dakota Men's and Women's Swimming and Diving Teams both had 3-1 dual records in a solid performance at the Metro Invitational on Saturday, Nov. 12 in Denver, CO.

The Coyote men's team (5-1) defeated Colorado College, 148-42; Colorado School of Mines, 148-74; Metro State, 124-79; and dropped a 138-80 decision to Division I Denver.

The Coyote women's team (5-1) defeated Colorado College, 156-68; Colorado School of Mines, 162-66; Metro State, 162-43; and lost to Denver University, 122-100. Both the USD men's and women's teams won both relays (200 Medley and 200 Free). Overall, USD had six individual or relay victories.

Women's Recap

The South Dakota women's team had four first-place and seven second-place finishes at the meet. Leita Rolfe of Newcastle, WY, Stacie Bjorlie of Austin, MN, and Megan Gordon of Grand Rapids, MN, all were responsible for two wins during competition on Saturday. Rolfe, Bjorlie and Gordon were all members of the victorious 200 medley relay, which clocked a 1:52.37.

In the individual events, Gordon won the 100 backstroke in 1:00.16 while Rolfe took first in the 100 breaststroke in 1:09.45 and she was second in the 200 IM in 2:14.77. Bjorlie was also a member of the winning 200 freestyle relay and took second in the 50 freestyle in 25.29. Brianna Wass of Douglas, WY, finished second in both the 200 freestyle in 2:02.13 and 100 freestyle in 56.24.

Mary Holman of Bloomington, MN, was second in the 1,650 freestyle in 19:14.95. Jill Smolczyk of Omaha, NE, finished second in the 1M diving competition with 217.30 points and was third in 3M diving with 225.35 points. Erin Wagoner of Newcastle WY, was a member of the victorious 200 freestyle relay and was second in the 100 butterfly in 1:02.31.

200 medley relay: USD, first, 1:52.37. Team members included Megan Gordon (Grand Rapids, MN); Leita Rolfe (Newcastle, WY); Brae Olson (Hutchinson, MN) and Stacy Bjorlie (Austin, MN).

200 freestyle relay: USD, first, 1:43.13. Team members included Jenny Kohlbrand (Newcastle, WY), Erin Wagoner (Newcastle, WY), Mary Klima (Leavenworth, KS), and Bjorlie.

1,650 freestyle: Mary Holman (Bloomington, MN), second, 19:14.95; Jessica Tietz (Williston, ND), third, 19:26.02.

200 freestyle: Brianna Wass (Douglas, WY), second, 2:02.13; Klima, third, 2:03.46.

50 freestyle: Bjorlie, second, 25.29; Kohlbrand, fourth, 26.08.

200 IM: Rolfe, second, 2:14.77; Elly Manning (Hays, KS), sixth, 2:27.45.

3M diving: Jill Smolczyk (Omaha, NE), third, 225.35 points; Emilie Kluth (Columbus, NE), fourth, 209.70 points.

1M diving: Smolczyk, second, 217.30 points; Kluth, fourth, 210.50 points.

100 butterfly: Wagoner, second, 1:02.31; Monica Mayer (Bloomington, MN), fifth, 1:07.85.

100 freestyle: Wass, second, 56.24; Kohlbrand, fifth, 58.84.

100 backstroke: Gordon, first, 1:00.16; Manning, fourth, 1:05.54.

500 freestyle: Sara Holman (Bloomington, MN), fourth, 5:40.07; Tietz, fifth, 5:42.11.

100 breaststroke: Rolfe, first, 1:09.45; Olson, seventh, 1:18.51.

Men's Recap

Led by Pat Albertson of Bozeman, MT, the South Dakota men's team won both the 200 medley relay (1:40.05) and the 200 freestyle relay (1:30.86). Albertson also captured second-place in the 100 butterfly (53.23). USD also had two other second-place finishes in individual events, including John Murman of Lincoln, NE, who clocked a 21.88 in the 50 freestyle, and Kyle Anderson of Portland, OR, who had a time of 18:15.50 in the 1,650 freestyle.

200 medley relay: USD, first, 1:40.05. Team members included Curtis Benson (Omaha, NE); Josh Fleming (Lincoln, NE); Pat Albertson (Bozeman, MT); and John Murman (Lincoln, NE).

200 freestyle relay: USD, first, 1:30.86. Team members included Albertson, Greg Mercer (Port Orchard, WA), Dylan Smith (Cheyenne, WY), and Mark Bryant (Omaha, NE).

1,650 freestyle: Kyle Anderson (Portland, OR), second, 18:15.80; Eric Thorsen (Eden Prairie, MN), third, 18:37.06.

200 freestyle: David Lind (Kearney, NE), fourth, 1:52.20; Tim Murman (Lincoln, NE), fifth, 1:54.05.

50 freestyle: John Murman, second, 21.88; Smith, fifth, 23.44.

200 IM: Benson, fourth, 2:06.78; Matt Strauss (Bozeman, MT), eighth, 2:15.72.

1M diving: Sam Clikeman (Gillette, WY), third, 170.30 points.

3M diving: Clikeman, third, 195.40 points.

100 butterfly: Albertson, second, 53.23; Mercer, eighth, 58.54.

100 freestyle: Thorsen, fourth, 51.06; Tim Murman, fifth, 51.08.

100 backstroke: Benson, third, 57.20; Mark Bryant (Omaha, NE) eighth, 1:00.83.

500 freestyle: Anderson, fourth, 5:10.84; Lind, fifth, 5:14.00.

100 breaststroke: John Murman, fourth, 1:03.51; Fleming, fifth, 1:06.03.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>