Vermillion takes eighth place in Winner wrestling invite

Vermillion takes eighth place in Winner wrestling invite
Winner hosted an invitational wrestling tourney Jan. 21.

Participating teams in order of their points scored were: Mitchell, 226; Winner, 198.5; Hot Springs, 197.5; Valentine, NE, 176.5; Milbank, 128; Redfield, 105.5; Douglas, 98; Vermillion, 97; Belle Fourche, 93.5; Gregory-Burke, 75.5; Custer, 53.5; Lennox, 39; Pine Ridge, 26; Cheyenne Eagle Butte-Faith, 16; Lead-Deadwood, 16; Todd County, 17; Winner JV, 7.

VHS individual placing


119 � Ryan O'Connor, second; 135 � Kyle Hubert, third; 140 � Tanner Mart, fourth; 160 � Luke Heine, fourth; 275 � Harrison Hawley, fifth (tie due to five match rule).

First round

103 � Weston Geppert (Mit) WBF over Tony Hubert (Ver) in 0:25.

112 � Brock Edgar (Red) won by technical fall over Chris Mart (Ver) 16-0.

119 � Ryan O'Connor (Ver) WBF over Nick Jorgenson (WinJV) in 1:59.

125 � Ty Moncur (BF) WBF over Isaac Druin (Ver) in 0:36.

130 � Jordan Reiner (Mit) won by major decision over Brad Orr (Ver) 14-1.

135 � Kyle Hubert (Ver) WBF over Levi Parker (Len) in 3:12.

140 � Tanner Mart (Ver) received a bye.

145 � Andrew Eidem (Ver) received a bye.

152 � Ray Rickenbach (HS) WBF over Nick Mart (Ver) in 1:59.

160 � Luke Heine (Ver) won by major decision over Justin Chapman (BF) 10-2.

171 � David Michaud (PR) WBF over Tony Kronaizl (Ver) in 0:39.

189 � James Belville (Val) WBF over Joe Ensminger (Ver) in 2:30.

215 � Tom Mollet (Ver) won by decision over Isiah Curtis (Win) 3-2.

275 � Harrison Hawley (Ver) WBF over Charles Janis (PR) in 2:23.

Quarter finals

119 � Ryan O'Connor (Ver) WBF over Levi Collins (HS) in 2:43.

135 � Kyle Hubert (Ver) WBF over Kelly Pulliam (PR) in 0:48.

140 � Tanner Mart (Ver) won by major decision over Mark McGrath (LD) 9-1.

145 � Brian Shultz (BF) won by decision over Andrew Eidem (Ver) 4-2.

160 � Luke Heine (Ver) won by decision over Tyler Hanson (Val) 9-2.

215 � Andrew VanLith (Mil) WBF over Thomas Mollet (Ver) in 4:48.

275 � Miles Ulmer (Win) WBF over Harrison Hawley (Ver) in 5:17.

First round wrestleback

103 � Tony Hubert (Ver) received a bye.

112 � Chris Mart (Ver) won by major decision over Taylor Novotny (WinJV) 21-7.

125 � Isaac Druin (Ver) received a bye.

130 � Brad Orr (Ver) received a bye.

152 � Tyler Hand (Val) won by decision over Nick Mart (Ver) 5-2.

171 � Tony Kronaizl (Ver) received a bye.

189 � Joe Ensminger (Ver) received a bye.

Second round

wrestleback

103 � Matt Braun (GB) won by major decision over Tony Hubert (Ver) 10-2.

112 � Miles Melius (Win) WBF over Chris Mart (Ver) in 1:56.

125 � Tom Fuller (Mil) WBF over Isaac Druin (Ver) in 1:50.

130 � Brad Orr (Ver) WBF over Matt Vig (CEB-F) in 3:00.

145 � Andrew Eidem (Ver) WBF over Wade Barry (WinJV) in 3:48.

171 � Dustin Gould (LD) won by decision over Tony Kronaizl (Ver) 5-1.

189 � Jeremy Martin (DGL) WBF over Joe Ensminger (Ver) in 0:49.

215 � Thomas Mollet (Ver) WBF over Kyle Hemeyer (GB) in 1:55.

275 � Harrison Hawley (Ver) WBF over Trey Sutherland (BF) in 1:39.

Semi-finals

119 � Ryan O'Connor (Ver) won by decision over Alex Tinnant (Val) 7-2.

135 � Dan Risseauw (Val) WBF over Kyle Hubert (Ver) in 1:26.

140 � Straton Havlik (Mit) WBF over Tanner Mart (Ver) in 4:09.

160 � Laird Klippenstein (HS) won by decision over Luke Heine (Ver) 10-7.

Third round wrestleback

130 � Malik Stewart (HS) WBF over Brad Orr (Ver) in 3:25.

145 � Justin Heubrock (Win) won by decision over Andrew Eidem (Ver) 10-6.

215 � Justin Foss (Len) won by decision over Thomas Mollet (Ver) 10-8.

275 � Harrison Hawley (Ver) WBF over Jack Kerner (WinJV) in 1:29.

Fourth round wrestleback

135 � Kyle Hubert (Ver) WBF over Lane Lindey (HS) in 3:29.

140 � Tanner Mart (Ver) WBF over Jeremy Henderson (BF) in 2:57.

160 � Luke Heine (Ver) won by major decision over Justin Chapman (BF) 11-2.

275 � Clay Lundberg (GB) WBF over Harrison Hawley (Ver) in 0:27.

Finals

119 � Matt Russel (Mit) WBF over Ryan O'Connor (Ver) in 1:36.

135 � Kyle Hubert (Ver) won by decision over Lloyd Morgan (Cu) 13-7.

140 � Travis Kubal (Win) WBF over Tanner Mart (Ver) in 3:30.

160 � Kyle Henderson (DGL) won by decision over Luke Heine (Ver) 8-4.

275 � Harrison Hawley (Ver) and Brandon Trapp (Mil) tie due to five match rule.

"The Vermillion wrestling team left the Winner Invitational with the highest finish and points scored since I began coaching for Vermillion," said coach Casey O'Connor. "Breaking into the top half of the teams and scoring nearly 100 points was a great accomplishment for our team.

"We ended the day with five wrestlers placing in the top six. Ryan O'Connor (119) was our only wrestler in the championship round," he added.

. He finished second with only one loss on the day."

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>