VHS Band members performed well at contest

VHS Band members performed well at contest

Members of the VHS Symphonic Winds performed at the SDHSAA Region I Instrumental Music Contest at Vermillion High School on Wednesday, March 1. Of the 37 events taken to contest, VHS received 20 division I ratings, 15 division II ratings and two division III ratings for 54 percent division I rating ratio for the day. Each event is rated on a division I, (superior performance) to a division V (poor performance) scale.

Solos receiving division I ratings were: C.J. Harden, flute, Alicia Enerman, clarinet, Jiwen Li, clarinet, Molly Woodard, clarinet, Jennie Bellis, trombone, Sam McBride, euphonium, Emily Renner; euphonium, Molly Hammond, tuba and Nick Rasmussen, tuba. Solos receiving division II ratings were: Amanda Yockey, euphonium, Dru Daniels, multi percussion, Michael Dendinger, multi percussion, Erin Rasmussen, xylophone.

Division I ensembles included; Clarinet Choir (Hilary Callahan, Liz Day, Alicia Enterman, Kata Gombocz, Amanda Granaas, Emily Holoch, Jessica Jurgensen, Shelli Knutson, Jiwen Li, Jennifer Noiva, Kelly O'Dea, Kelsey Osborne, Jane Reasoner, Avalon Wilken, Molly Woodard, Amanda Zalud, Heather Zimmerman), Saxophone Choir (Ryan Eichelberg, Britney Holmberg, Tyler Husby, Garrett Jepsen, Richie Knutson, Karissa Martin, Lindsay Morecraft, Anthony Rath, Brody Stone, April Sun), Trumpet Choir (Chris Bellis, D.J. Donahoe, Bailey Gertsma, Ryan Husby, Laura Jacobson, Logan Kegley, Jesse Kirkpatrick, Leah Miler, Meagan O'Connor, Matt Riviere, Jacey Wipf, Nick Wuebben), Tuba/Euphonium Choir (Tevin Boehrns, Marley Hammond, Molly Hammond, Sam McBride, Nick Rasmussen, Emily Renner), Flute Duet (Molly Green, C.J. Harden), Woodwind Quartet (Molly Green, C.J. Harden, Jiwen Li, Kelly O'Dea), Clarinet Trio (Amanda Granaas, Jiwen Li, Molly Woodard), Saxophone Quartet (April Sun, Lindsay Morecraft, Anthony Rath, Ryan Eichelberg), Alto Saxophone Duet (Tyler Husby, Lindsay Morecraft), Trombone/Euphonium Duet (Jennie Bellis, Amanda Yockey), Euphonium Duet (Sam McBride, Emily Renner).

Division II ensembles includ: Flute Choir (Erik Bingen, Robert Brannon, Jessica Carlier, Molly Green, C.J. Harden, Shannon Jepsen, Kelly Miskimins, Anna Moos, Crystal Robisn, Greta Sjole, Stephanie Swier, David Yarbrough), Trombone Choir (Alex Anderson-Kahl, Jennie Bellis, Brad Nelson, Justine Sorensen, Amanda Yockey), Percussion Choir (Taylor Clark, Dru Daniels, Daniel Davies, Michael Dendinger, Mason Eichelberg, Maggie Green, Ricky Meins, Erin Rasmussen, Tony Thomas), Flute Duet (Jessica Carlier, Greta Sjole), Clarinet Duet (Shelli Knutson, Molly Woodard), Bass Clarinet Duet (Liz Day, Kelly O'Dea), Saxophone Trio (Tyler Husby, Richie Knutson, Brody Stone), Trumpet Quartet (Leah Miller, Meagan O'Connor, Matt Riviere, Jacey Wipf), Brass Quartet (Jennie Bellis, Leah Miller, Matt Riviere, Amanda Yockey), Percussion Trio (Dru Daniels, Maggie Green, Erin Rasmussen), Percussion Quartet (Taylor Clark, Michael Dendinger, Ricky Meins, Tony Thomas).

 

 

 

 

 

 

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>