South Dakota swimming and diving squads drop conference duals at home pool

South Dakota swimming and diving squads drop conference duals at home pool
The South Dakota women's swimming and diving team dropped to 1-1 in dual competition with a 124-119 loss to Nebraska-Omaha in the North Central Conference swimming and diving competition on Friday, Oct. 20 at the USD Pool in the DakotaDome. The Coyote men's team fell to 0-2 in its dual season with a 130-97 loss to South Dakota State.

Led by two individual wins by juniors Leita Rolfe and Jill Smolczyk, the Coyote women had six overall titles.

The Coyote men finished with five overall individual or relay titles, including a pair by sprinter Pat Albertson. A sophomore from Bozeman, Mont., Albertson won the 50 freestyle in 24.76 and won the 100 butterfly in 59.86. He also was part of USD's winning 200 freestyle relay that finished n 1:41.51.


Other members of the team included Scott Bruce of Gillette, Wyo.; Eric Thorsen of Eden Prairie, Minn.; and Tim Murman of Lincoln, Neb. Cole Moir of Cody, Wyo., won both diving events for South Dakota.

Rolfe, a junior from Newcastle, Wyo., captured the 100 breaststroke titlein 1:17.66 and the 200 freestyle in 1:00.00. She was also a member of the Coyotes winning 200 medley relay that finished in 2:02.49. That squad also included Megan Gordon of Grand Rapids, Minn; Erin Wagoner of Newcastle, Wyo.; and Stacy Bjorlie of Austin, Minn. Smolczyk won both the 1M and 3M boards for the second straight meet. She finished with 247.30 points on the 3M board and had 231.80 points on the 1M board.

Women's Results

200 medley relay: South Dakota, first, 2:02.49 (Megan Gordon, Grand Rapids, Minn.; Leita Rolfe, Newcastle, Wyo.; Erin Wagoner, Newcastle, Wyo.; and Stacy Bjorlie, Austin, Minn.; South Dakota, third, 2:09.29 (Emily Connelly, Lincoln, Neb.; Angela Bergmann, Grand Rapids, Minn.; Meredith Howell, Lenexa, Kan.; and Alyssa Erickson, Sioux Falls, S.D.). 800-free Sara Holman (Bloomington, Minn.), second, 9:45.68; Mary Holman (Bloomington, Minn.), third, 9:47.61; and Megan Finnie (Port Orchard, Wash.), fourth, 9:56.01. 200-free: Rolfe, first, 1:00.00; Mary Klima (Leavenworth, Kan.), third, 1:40.00; Danielle Bolin(Norfolk, Neb.), sixth, 2:00.00. 50-free: Bjorlie, second, 27.96; Louree Houston (Omaha, Neb.), fifth, 29.16; Erickson, sixth, 30.30. 200 IM: Gordon, third, 2:35.75; Howell, fourth, 2:36.68; Christin Roberts (Gillette, Wyo.), sixth, 2:49.27. 1M Diving: Jill Smolczyk (Omaha, Neb.), first, 231.80; Emilie Kluth (Columbus, Neb.), second, 221.35; Katie Damlo (Park Rapids, Minn.), fifth, 163.15. 100-butterfly: Wagoner, second, 1:06.96; Howell, third, 1:07.09; Erickson, sixth, 1:18.16. 100-free: Jenna Von Fange (Wichita, Kan.), third, 1:02.97; Klima, fourth, 1:03.70; Bolin, sixth, 1:04.41. 100-backstroke: Gordon, first, 1:07.70; Connelly, third, 1:11.47; Elly Manning (Hays, Kan.), sixth, 1:17.91. 400-free: S. Holman, second, 4:47.74; M. Holman, third, 4:48.55; Finnie, fourth, 4:48.94. 3M diving: Smolczyk, first, 247.30; Kluth, third, 210.85; Damlo, fifth, 172.80. 100 breaststroke: Rolfe, first, 1:17.66; Bergmann,

fourth, 1:24.76; Roberts, sixth, 1:27.26. 200-free relay: South Dakota, second, 1:53.05, (Von Fange, Klima, Wagoner, Bjorlie); South Dakota, fourth, 1:58.66 (Bolin, Monica Mayer, Bloomington, Minn.; Connelly and Houston).

Men's Results

200 medley relay: South Dakota, second, 1:57.41 (Mike Kubicek, Lincoln, Neb.; Josh Fleming, Lincoln, Neb.; Jody Lutz, Ardmore, Okla.; and Ty Clikeman, Gillette, Wyo.). South Dakota, fourth, 2:01.42 (Brian Viger, Fridley, Minn.; Pat Elsener, Lincoln, Neb.; Shawn Walker, Santa Fe, N.M.; and Ryan Fleming, Lincoln, Neb.). 800-free Eric Thorsen (Eden Prairie, Minn.), third, 9:28.52; Bryce Johnston (Sioux City, Iowa), fourth, 10:04.69; R. Fleming, 10:50.93. 200-free: Justin O'Connor (Bloomington, Minn.), third, 2:04.96; Tim Murman (Lincoln, Neb.), fifth, 2:07.99; and Geoff Place (Ranstein, Germany), sixth, 2:15.00. 50-free: Pat Albertson (Bozeman, Mont.), first, 24.76; Clikeman, fifth, 26.77; Elsener, sixth, 26.79. 100 IM: J. Fleming, second, 2:22.65; Kubicek, fifth, 2:25.57; Lutz, sixth, 2:32.34. 1M Diving: Cole Moir (Cody, Wyo.), first, 227.90; Place, second, 65.80. 100-butterfly: Albertson, first, 59.86; Walker, fourth, 1:05.10; Lutz, fifth, 1:05.63. 100-free: O'Connor, third, 56.55; Bruce, fourth, 56.87; Elsener, sixth, 1:00.64. 100-backstroke: Thorsen, second, 1:03.27; Kubicek, third, 1:05.81; Viger, sixth, 1:08.77. 400-free: O'Connor, third, 4:38.33; Murman, fourth, 4:39.37; Johnston, fifth, 4:52.97. 3M diving: Moir, first, 2.12. 100 breaststroke: J. Fleming, third, 1:12.42; Bruce, fifth, 1:16.07. 200-free relay: South Dakota, first, 1:41.51 (Bruce, Thorsen, Murman, Albertson); South Dakota, third, 1:47.21 (Clikeman, Johnston, Walker, Viger).

Both the men's and women's squad will compete at the St. Cloud State Invite on Nov. 4 in St. Cloud, Minn.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>