Wrestlers place first at Winner Invitational

Wrestlers place first at Winner Invitational
The Vermillion wrestling team left the Winner Invitational with a first place finish and 11 individual placers.

"I could not have been more pleased with our team's effort and performance at the Winner tournament. We have been stressing all year that every point can help and our performance in the wrestle back rounds is what put us in position to win the tournament. We won 19 out of the 23 wrestle back matches we were in. We had two champions on the day, Luke Heine at 171 and Nick Mart at 189. Luke Heine also received the "Most Outstanding Wrestler" award for the tournament," said coach Casey O'Connor.

Team Results


Vermillion 192.50, Belle Fouche 183.4, Mitchell 179.4, Redfield 173, Winner 153, Hot Springs 124, Milbank 107, Valentine 77, SF Roosevelt 75, Lennox 72, Chamberlain, 64.5, Lead/Deadwood 42, Cheyenne-Eagle Butte 21, Todd Countyt 13, Pine Ridge 7.5.

Individual Placing:

112, Lance Burkhart, fourth; 119, Earl Kiertzner, fourth; 125, JR Moore, fourth; 135, Brad Orr; fourth; 140 Jeff Anglin, fourth; 152, Tanner Mart, third; 160, Chris Mart, third; 171, Luke Heine, first; 189, Nick Mart; first; 215, Gerrit Heine, fifth; 285, Thomas Mollet, fifth.

First Round:

103 Jordan Redmond (MIL) WBF over Joey Mueller (VER) in 1:15, 112 Lance Berkhart (VER) received a BYE, 119 Earl Kiertzner (VER) received a BYE, 125 JR Moore (VER) WBF over Tate Novotny (WJV) in 2:57, 130 Jerrod Stoger (VAL) WBF over Tony Hubert (VER) in 0:54, 135 Brad Orr (VER) maj. dec. over Carter Hasse (VAL) 15-3, 140 Jeff Angline (VER) WBF over Travis Hansen (RED) in 1:45, 145 Andrew Eidem (VER) received a BYE, 152 Tanner Mart (VER) received a BYE, 160 Chris Mart (VER) WBF over Alex Wanger (SFR) in 3:51, 171 Luke Heine (VER) received a BYE, 189 Nick Mart (VER) WBF over Parker Yost (RED) in 0:57, 215 Gerrit Heine (VER) WBF over Dusty Old Lodge (TC) in 1:30, 285 Thomas Mollet (VER) received a BYE.

Quarter Finals:

112 Lance Burkhart (VER) WBF over Phil Rickenbach (HS) in 3:00, 119 Shane Gertsema (MIL) WBF over Earl Kiertzner (VER) in 4:43, 125 JR Moore (VER) maj. dec. over Daniel Upton (MIL) 9-0, 135 Josh Jorgensen (LEN) dec. over Brad Orr (VER) 10-3, 140 Alex Arnold (VAL) dec. over Jeff Anglin (VER) 8-2, 145 Nathan Asher (CHAM) dec. over Andrew Eidem (VER) 14-12, 152 Tanner Mart (VER) dec. over Trent Jungwirth (RED) 6-2, 160 Richard Norton (L/D) maj. dec. over Chris Mart (VER) 10-0, 171 Luke Heine (VER) WBF over Ethan Larson (VAL) in 1:22, 189 Nick Mart (VER) WBF over Tony Littau (WJV) in 1:49, 215 Kyle Blake (BF) maj. dec. over Gerrit Heine (VER) 9-0, 285 Thomas Mollet (VER) WBF over Reed Driscoll (WJV) in 4:49.

First Round Wrestleback:

103 Joey Muller (VER) received a BYE, 130 Keith McIntire (SFR) WBF over Tony Hubert (VER) in 2:07.

Second Round Wretleback:

103 Nick Monteith (L/D) WBF over Joey Mueller (VER) in 0:46, 119 Earl Kiertzner (VER) tech. fall over Bret Fisher (CEB) 18-2, 135 Brad Orr (VER) WBF over Jake Vanguandy (HSJV) in 0:13, 140 Jeff Anglin (VER) WBF over Kyle Little Dog (CHAM) in 4:41, 145 Andrew Eidem (VER) WBF over Steve Debor (MIL) in 3:40, 160 Chris Mart (VER) WBF over Raymond Wright (TC) in 2:27, 215 Gerrit Heine (VER) WBF over Matt Hamaker (HS) in 2:30.

Semi Finals:

112 Eric Borns (MIL) dec. over Lance Bewrkhart (VER) 9-2, 125 Brok Edger (RED) WBF over JR Moore (VER) in 1:06, 152 Ray Rickenbach (HS) dec. over Tanner Mart (VER) 6-3, 171 Luke Heine (VER) dec. over Trevor Smith (MIT) 9-3, 189 Nick Mart (VER) maj. dec. over Cory Greenway (MIT) 14-4, 285 Randall Waldner (RED) dec. over Thomas Mollet (VER) 6-2.

Third Round Wrestleback:

119 Earl Kiertzner (VER) dec. over Tyce Meyer (WIN) 6-3, 135 Brad Orr (VER) dec. over Drew Meyer (RED) 8-1, 140 Jeff Anglin (VER) dec. over DJ Steever (LEN) 5-3, 145 Sean Dillon (HSJV) dec. over Andrew Eidem (VER) 8-7, 160 Chris Mart (VER) dec. over Chase Puckler (LEN) in 2:44, 251 Gerrit Heine (VER) dec. over Scott Phillips (MIT) 1-0.

Fourth Round Wrestleback:

112 Lance Burkhart (VER) maj. dec. over Ryan Monscur (BF) 12-2, 119 Earl Kiertzner (VER) dec. over Justin Greenway (MIT) 6-5, 125 JR Moore (VER) maj. dec. over Tyler Saxton (CHAM) 14-0, 135 Brad Orr (VER) dec. over Taylor Novonty (WIN) 8-6, 140 Jeff Anglin (VER) WBF over John Westoff (MIT) in 2:16, 152 Tanner Mart (VER) dec. over Levi Parker (LEN) 7-2, 160 Chris Mart (VER) dec. over Matt Harkless (HS) 6-2, 215 Austin Giedd (CHAM) WBF over Gerrit Heine (VER) in 0:45, 285 Bryce Burnham (WIN) dec. over Thomas Mollet (VER) 1-0.

Finals

Fifth & Sixth Place:

215 Gerrit Heine (VER) and Mark Colburn (VAL) (No match due to 5 match rule), 285 Thomas Mollet (VER) WBF over Thorne Oliver (TC) in 0:42.

Third & Fourth Place:

112 Jason Greenway (MIT) dec. over Lance Berkhart (VER) 2-0, 119 Shane Gertzma (MIL) dec. over Earl Kiertzner (VER) 8-5, 125 Cody Novotny (WIN) dec. over JR Moore (VER) 9-3, 135 Brad Orr (VER) and Josh Jorgensen (LEN) (No match due to 5 match rule), 140 Jeff Anglin (VER) and Alex Arnold (VAL) (No match due to 5 match rule), 152 Tanner Mart (VER) maj. dec. over Riley Norton (L/D) 16-5, 160 Chris Mart (VER) and Kyle Larson (MIT) (No match due to 5 match rule).

First & Second Place:

171 Luke Heine (VER) dec. over Bryan Schiltz (BF) 5-1, 189 Nick Mart (VER) WBF over Wade Barry (WIN) in 2:38.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>