Results of the 2010 State Special Olympics

The Vermillion Special Olympics (school age) wrapped up the year with a trip to Sioux Falls for the State swimming meet and track and field competition, from May 20-22. The team attended the opening ceremonies dressed in togas to represent the first Olympic games!  Because of their spirit and enthusiasm, the team was awarded the "Banner Competition/Spirit Award" and took home the traveling trophy for the second year in a row. There were nine school age athletes that participated and brought home metals!  The athletes trained hard and watched their accomplishments pay off on the awards stand with the following results:   

Track and Field Events:
100 Meter Dash Girls
 Kathie Herrera 1st  Sharrie Stammer 1st  
 Shaylene Davis 3rd  
 Tiffany Conrad 4th

100 Meter Dash Boys
 Jonathan Manning 2nd
 Dillion Huddelson 2nd
 Robbie Johnson
Cheeseman 2nd
 Cody Knutson 3rd
 Dylan Rassmussen 5th

200 Meter Dash Girls
 Sharrie Stammer 1st
 Kathie Herrera 1st
 Tiffany Conrad 3rd

200 Meter Dash Boys
 Cody Knutson 1st
 Dylan Rassmussen 2nd

400 Meter Run
 Jonathan Manning 1st

Running Long Jump Girls
 Sharrie Stammer 1st
 Kathie Herrera 1st
 Tiffany Conrad 4th

Running Long Jump Boys
 Robbie Jonson
 Cheeseman 1st
 Dylan Rassmussen 1st
 Jonathan Manning 2nd
 Cody Knutson 2nd
 Dillion Huddelson 3rd
Standing Long Jump Girls
 Shaylene Davis 1st

4×100 Relay Team
 • Cody Knutson, Jonathan Manning, Tiffany Conrad, Kathie Herrera 3rd
 • Robbie Johnson Cheeseman, Shaylene Davis, Sharrie Stammer, Dylan Rassmussen 3rd

Swimming:
4×25 Meter Relay
 • Tiffany Conrad, Sharrie Stammer, Jon Manning, Dlyan Rasmussen 1st

15 Meter Walk
 Shaylene Davis 1st
 Dillion Huddelson 1st
 Robbie Johnson
 Cheeseman 1st

25 Meter Freestyle
 Sharrie Stammer 2nd
 Tiffany Conrad 1st
 Jon Manning 1st
 Dylan Rasmussen 2nd

25 Meter Flotation
 Shaylene Davis 1st
 Robbie Johnson
 Cheeseman 1st

50 Meter Freestyle
 Kathie Herrera 1st

100 Meter Freestyle
 Kathie Herrera 1st

25 Meter Backstroke
 Sharrie Stammer 2nd
 Tiffany Conrad 1st
 Dylan Rasmussen 1st

50 Meter Breaststroke
 Kathie Herrera 1st

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>