VAST competes at Norfolk swim invite

Below are the results from the Jenna Krivohlavek Memorial Swimming Invitational in Norfolk, NE, held on Saturday, Nov. 7. The Vermillion Area Swim Team sent 21 swimmers to the event with some great results.  

There were six swimmers who attended the Norfolk meet who are new to VAST this winter and attended their first meet.  Individual event winners include Megan Muriuiki (age 7), Maddie Lavin (age 10) and Madisen Martinez (age 11).  VAST will continue their season on Saturday, Nov. 13 at the Millard Aquatic Club Pentathlon in Omaha, NE and a Tri State Swim Meet in Sioux Center, IA after the Thanksgiving break on Saturday, Dec. 4.  

8 and under:  

Megan Muriuki –100 Free third, 25 Back second, 25 Free first.

Tally Talladega – 100 Free fourth, 25 Back fifth, 25 Breast fourth, 25 Free eighth.

Kayleen Job – 25 Back sixth, 25 Breast sixth, 25 Free 12th.

The Boys Free 8/under 100 Freestyle Relay made up of Telleria, Martinez, Lavin and Sternadori placed first.

Hunter Lavin – 100 Free second, 25 Fly second, 25 Breast second, 25 Free second.

Gabe Telleria – 25 Back sixth, 25 Breast sixth, 25 Free fifth.

Raphael Sternadori – 25 Back 10th, 25 Free 12th.

Brady Martinez – 25 Breast seventh, 25 Free ninth.

9/10

There were three relays in this age group in Medley Relay. Relay A placed second, and and Relay B third. In the 12/under Free Relay, Relay A got first; Relay B third; and Relay C fourth.

Maddie Lavin – 500 Free-first,  Relay A Medley – first place, 50 Fly second, 50 Back first, 200 IM first, 200 Free second, 200 Free A Relay – first place.  

Isabel Telleria – 100 Free seventh, 50 Back seventh, 50 Breast sixth, 50 Free 10th, 200 Free seventh, 200 Free Relay B – third place.

Kasey Herbster – 200 Medley Relay B, third place, 100 Free ninth, 50 Back fifth, 50 Free eighth, 200 Free Relay B – third place.

Anna Van Holland – 100 Free 10th, 50 Back eighth, 50 Breast seventh, 50 Free 11th, 200 Free Relay C – fourth place.

Carly Peckham – 100 Free 11th,  50 Back ninth, 50 Free 12th,  200 Free Relay C – fourth place.

11/12  

Lexie Malimanek – 100 Free fourth, 50 Fly fifth,  50 Back third,  200 IM third,  200 Medley Relay A – second place, 200 Free Relay A – first place,  200 Free second.

Kyleigh Chandler – 100 Free fifth, 50 Fly fourth, 50 Free fifth, 200 Free Relay A – second place, 200 Medley Relay A – first place,  200 Free third.

Madisen Martinez – 100 Free seventh, 50 Breast first,  50 Fly sixth, 50 Free sixth, 200 IM sixth, 200 Medley Relay A – second place,  200 Free Relay A – first place.

Abril Telleria – 100 Free 12th,  50 Back eighth, 50 Free 11th,  200 Free fifth, 200 Medley Relay B – third place,  200 Free Relay B – third place.

Lexi Law – 100 Free 16th,  50 Back 14th,  50 Free 13th, 200 Free Relay C – fourth place.

Tomalyn Peckham – 200 Medley Relay B,  100 Free 17th,  50 Breast 14th, 50 Free 15th, 200 Free Relay C – fourth place.

Ashley Kneifl – 200 Free Relay C – fourth place,  50 Free 16th,  50 Back 14th, 100 Free 18th.

13/14

Blaine Bottolfson – 100 Free eighth, 100 Breast fifth, 50 Free sixth, 200 Free fifth.

15-18  

Kaitlin Todd – 500 Free third, 100 Free third, 100 Back second, 50 Free third,  200 Free second.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>