Howard Wood Relays on horizon

The twice-postponed Dakota Valley Invitational was finally held Monday afternoon although the field was down to three schools.  Madison won the boys and girls team titles, but Vermillion was second in the girls division with 121 points and third on the boys' side with 88 points.

Tanager tracksters are scheduled in Sioux Falls this weekend � today for O'Gorman's invitational at noon and both today and Saturday for the Howard Wood Dakota Relays.  Next Thursday VHS competes in the Big 8 Conference meet at Madison.

On Monday in North Sioux City, Beth Szymonski was a double winner for the Vermillion girls, capturing the shot put at 35'4 1/2" and the discus at 104'8 1/4".  Mackenzie Huber won the pole vault at 8'9", Val Moos took the 100-meter hurdles in :16.64, and the Tanager girls' 4×100 relay team won their event in :54.51.

In boys' events Will Mart won the discus at 132'6 1/2", and Austin Krier was the 800-meter run champ in 2:08.55.  In wheelchair events the Tanagers' Dylan Fischbach rolled down the 100-meter track in :20.03, and he sped around the curve in the 200 in :39.81.

1st Dakota Relays

Blair Gilkyson ran the fastest 3200 meters in Vermillion High history, and Beth Szymonski in the discus and the boys medley relay team qualified for the state meet as the Tanagers joined a unique mix of Classes AA, A and B schools at Yankton's 1st Dakota Relays last Thursday.

Gilkyson placed third in the 3200-meter run, but her time of 11:51.50 broke the VHS school record.  That time is also a provisional qualifying time for the state meet.

Szymonski hurled the discus 121'5", good for third place in this meet but surpassing the state meet qualifying distance.

The boys medley foursome of Aaron Ruhaak, Brenden Raizola, Cody Olson and Austin Krier punched their ticket to the state meet with a second-place time of 3:46.10 in their race.

Other individual placers among Vermillion girls were Szymonski, sixth in the shot put at 36'1"; Mackenzie Huber, tied for third in the pole vault at 8'3", and Carlee Sorensen, ninth in the 300-meter hurdles in :52.40 and 11th in the 100 in :13.70.

The highest VHS girls finish of the day was posted by the medley relay team of Megan Olson, Courtney Johnson, Paige Olson and Janani Ragathoman in a second-place time of 4:42.80.

The Olsons, Johnson and Christine Epping placed third in the 4×200 relay in 1:53.00.  Sorensen, Megan Olson, Epping and Val Moos were fifth in the 4×100 relay in :53.10.  The 4×400 quartet of Megan Olson, Paige Olson, Epping and Moos were sixth in 4:23.00.

Three fourths were the Tanager boys' best placings in individual events.  Will Mart was fourth in the discus at 141'7", Raizola was fourth in the 200 in :23.70, and Ruhaak was fourth in the 400 in :51.90.

Also in the 400, Cody Olson placed sixth in :52.20 with Colin Olson in seventh at :52.70.  Raizola was also ninth in the 100-meter dash in :11.30, Carson Sullivan tenth in the 800 in 2:19.00, Nathan Ford 13th in the 3200 in 11:42.40, Brandon Fischer 12th in the 300-meter hurdles in :47.90 and 20th in the 200 in :25.90, and Nick Jensen 20th in the shot put at 40'2 1/4".

The VHS 4×200 relay team of Ruhaak, Raizola, J.T. Sorenson and Cody Olson came in fourth in 1:34.90.  Also fourth was the 4×800 quartet of Krier, Colin Olson, Jayce Huska and Tanner Anderson in 8:54.30.

The Yankton meet also featured a sophomore division.  Vermillion had a champion in Val Moos in the 100-meter hurdles in :17.00, and she also placed second in the 300-meter hurdles in :53.30.  There were four second-place finishes in the boys sophomore division—Alex Robertson second in the high jump at 5'3", Nick Jensen second in the discus at 123'9", Dylan Fischbach second in the 1600 in 5:06.10 and Tanner Anderson second in the 800 in 2:11.04.

Other sophomore girls places:

100:  Emily McClelland 19th, :14.80; Tessa Tigert 21st, :15.00; Brandis Williams 27th, :15.40.

200:  Courtney Johnson third, :29.10; Abreuanna Raizola fifth, :29.60; Emma Lunning 19th, :31.50; McClelland 26th, :32.30; Williams 31st, :32.50.

400:  Raizola fifth, 1:08.50; Lunning sixth, 1:09.50; Kylie Fischbach eighth, 1:10.40.

800:  Al VanderLaan Soesbe fifth, 2:44.30; Lexi Regnerus 14th, 3:01.90; Jonna Lynch 15th, 3:02.90; Caitlin Britten 19th, 3:18.90.

1600:  Lynch 12th, 6:58.00; Sydney Kronaizl 17th, 8:03.20.

3200:  Morgan Hower fourth, 14:02.30.

100-meter hurdles:  Christine Epping sixth, :18.60.

300-meter hurdles:  Mackenzie Huber 11th, :56.80; Jade Fostvedt 15th, :58.60.

4×800 relay:  VHS second, 11:21.60 (VanderLaan, Ragathoman, Fostvedt, Ashley Brunick).

Shot put:  Latrissa Necklace 15th, 24'5"; Alexa Mockler 17th, 24'2 1/2"; Teagan McNary 18th, 24'2"; Heidi Harkness 27th, 21'6 3/4"; Laura Arthur 31st, 21'1"; Kayla Miller 33rd, 20'9"; Tigert 34th, 20'4 1/2"; Jordyn Mockler 37th, 16'6".

Discus:  Necklace 21st, 58'10"; Lauren Leichtnam 23rd, 56'6".

Other boys sophomore places:

100:  David Day 21st, :12.70; Josh Manning 36th, :13.90; Dylan Fischbach 40th, :19.10.

200:  J.T. Sorensen 11th

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>